Sporcular Neden Hindi Eti Tüketiyor? - Tam Protein

Sporcular Neden Hindi Eti Tüketiyor?

Sporcular Neden Hindi Eti Tüketiyor?

Sporcular, oldukça yoğun bir çalışma temposu içerisinde bulunduklarından ötürü, özel olarak proteinli besinler tüketmektedirler. Protein kas hücrelerinin oluşmasında oldukça büyük paya sahibidir. Bu sebeple sporcular arasında hindi eti tüketmek son derece popülerdir.

Peki protein sadece hindi etinde mi mevcut? Sporcular neden hindi eti tüketmeyi tercih ediyorlar? Bunun en basit cevabı, hindi etinin protein deposu olmasının yanı sıra oldukça az yağlı bir besin olması. İşte bu sebeple sporcuların en çok tercih ettiği besinler arasında hindi eti bulunuyor.

 

Hindi Etinin Vücuda Faydaları

Fitness yapan kişiler özellikle hindi eti tüketmelidirler. Zira fitness için bolca aminoasit alınması

gerekmektedir. Aminoasitler vücudumuz tarafından üretilememekte ve bu sebeple dışardan alınması gerekmektedir. Sağlıklı bir bireyin günde alması gereken protein miktarı 1 gram civarındayken, fitness yapan bir kişinin alması gereken protein miktarı 2 grama kadar çıkabilmektedir.

Hindi eti en düşük yağ oranına sahip protein kaynağıdır. 100 gram hindi göğsünün içerisinde yalnızca 0.85 gram yağ bulunmaktadır. Hindinin but kısmında ise 4 gram yağ bulunmaktadır.

Hindi etinin faydaları çok fazladır. Hindi eti magnezyum, çinko, fosfor ve potasyum açısından oldukça zengindir. Özellikle sporcuların mutlaka alması gereken bu minareller, kasların enerjisi için oldukça önem arz etmektedir.

B6 ve B12 vitaminlerini de içerisinde bulunduran hindi eti, oldukça önemli bir vitamin kaynağı olarak da öne çıkmaktadır. Vitaminler vücudumuzun daha dirençli olmasını sağlamaktadırlar.

Hindi etinin bir başka önemli özelliği de doymuş yağ ve kolestrol açısından fakir olmasıdır. Bu yönüyle hindi eti, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden olmayan bir yiyecektir. Bu da her yaştan insanın hindi eti tüketmesini sağlamaktadır. Yine bu yönüyle sporcuların da dostudur.

Her öğün için hindi eti yenilebilir. Burada belirtilmesi gereken önemli nokta hindi etinin pişirilme yöntemidir. Hindi eti yağda kızartıldığında yağ oranı oldukça artacak ve bu saydığımız maddeler geçersiz olacaktır. Bu sebeple hindi etinin en doğru pişirilme şekli az yağlı tavada, fırında veya ızgarada kızartılmasıdır. Bu şekilde piştiğinde oldukça lezzetli olan hindi eti aynı zamanda oldukça sağlıklıdır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.