SSS - Tam Protein

SSS

Sıkça Sorulan Sorular

1.) Hindilere büyümeleri için hormon ve steroid verilir mi?

Hayır. Tüm hindiler  hormon ve steroid yönünden temizdir.  Kümes hayvanlarına hormon eklenmesi yasalar gereği suçtur. Enerji ve protein yönünden daha iyi yem formülleri ve modern uygulamalar hindilerin beslenmesinde önem kazanmaktadır.

2.) Hindi yetiştirmede antibiyotiklerin rolü nedir?

Hindi üreticilerimiz, tercih ve çeşitlilikte tüm halk için uygun fiyatlı bir değer sunmaya çalışırken, tüketicilerin tercihi göz önünde bulundurulmaktadır. Hindilerin hastalıktan etkilenmemesi için ve enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik kullanıyoruz.

Ölçülen antibiyotik kullanımı, hindilerin güvenli biçimde beslenmesini sağlamak için belirli bir sınır altındadır. Tedavi için amaç ilaç türü ve dozajın yanı sıra, hayvanların satışa çıkarılmadan önce antibiyotiklerden temizlenmeleri için kurumlar tarafından kesin olarak sınırlandırılır ve Gıda Güvenliği tarafından denetlenen test sonuçları ile onaylanır.

3.) Hindi yetiştiricileri kuş gribine karşı nasıl korunuyor?

Hindiler, virüsü taşıyan yabani kuş popülasyonundan ayrı tutulmaktadır. Hindi barınaklarına giriş, virüsün taşınmasını önlemek amacıyla farklı kıyafetler ve botlarla yapılmaktadır. Hindi çiftçileri ayrıca rüzgarla virisün taşınabilmesi ihtimaline karşın havalandırma açıkları da titizlikle kontrol edilmektedir. Bio güvenlik tedbirleri ile yabani hayvanlardan virüs bulaşması engellenir. Bio güvenlik yönetmelik kurallarına uygun olarak sağlıklı ve güvenilir üretim gerçekleştirilir.

4.) Hindi yemek güvenli midir?

Hindi üretimi canlı sürecinde ve kesimhane aşamasında son derece sağlıklı ve hijyenik yöntemlerle ve yüksek teknoloji kullanılarak gerçekleştirilir ve bütün ya da parça olarak tüketiciye sunulur. Türkiye’deki tüm kümes hayvanlarının güvenliğini sağlamak için incelemeler yapılmaktadır. Verilere göre yiyeceklerin doğru kullanımı ve pişirilmesi mikropları ve bakterileri önlemektedir. Uzmanlar kanatlıların minimum 75 santigrat derecede pişirilmesini önermektedir.

5.) Hindi ne ile beslenir?

Hindiye mineral ve vitamin içeren mısır ve soya küspesi unu verilmektedir.

6.) Hindiler kafeslerde mi yetiştirilmektedir?

Hayır. Hindiler ahırlarında sürekli su ve yemleriyle serbestçe dolaşabilmektedirler. Hindiler bu bilimsel olarak tasarlanmış sıcaklık düzenleyici ahırlarda  böcek ve kemirgen gibi hastalık taşıyabilecek ziyaretçilerden korunmaktadır.

7.) Hindiler ne kadar sürede olgunlaşırlar?

Günümüzün modern yöntemleri, hindilerin olgunlaşma süresini de kısaltmıştır. Genetik gelişmeler, daha iyi yem formülasyonu ve modern yönetim uygulamaları hindilerin yemlerini proteine çevirmede ve daha çabuk gelişmesini sağlamaktadır. Hindi 14 hafta sonunda 15 kiloya ulaşmaktadır.

8.) Taze ve dondurulmuş hindi arasında ne farklar bulunmaktadır?

Hem dondurulmuş hem de taze hindiler ikisi de kaliteli ürünlerdir. Donmuş hindiler paketlemeden hemen sonra – 35 santigrat derece altında dondurulur ve – 18 santigrat derecede muhafaza edilir. Taze hindinin raf ömrü  dondurulmuş hindiye göre daha kısadır. Taze terimi 4 santigrat derecenin altında olmayan çiğ etler için kullanılabilmektedir.  Çabuk bozulduğu ve saklama koşulları daha zahmetli olduğundan fiyat olarak taze hindi eti daha pahalıdır.

9.) Yabani ve evcilleştirilmiş hindi arasındaki fark nedir?

Evcil hindi daha fazla göğüs eti, etli uyluğa sahip olmak için yetiştirilir. Evcil hindiler beyaz tüylere sahip olacak şekilde çoğaltıldıklarında, tüylerinin altında hiçbir pigment lekesi bırakmazlar. Tat ise kişisel bir tercih olduğundan, tatları arasında yorum yapmak çok mümkün değildir. Sadece tanımlamaları farklıdır. Geniş göğüslü evcil hindinin eti, yabani hindinin etine nazaran çok daha yumuşaktır.