Neden Hindi Etini Seçmeliyiz? - Tam Protein

Neden Hindi Etini Seçmeliyiz?

Neden Hindi Etini Seçmeliyiz?

Et değerli bir protein ve besin kaynağıdır. Ancak, sağlıklı bir diyet söz konusu olduğunda doğru tür etin seçilmesi ve doğru porsiyon boyutunun tüketilmesi önemlidir. Avustralya Sağlıklı Beslenme Rehberi, günde bir porsiyon için 65 ila 100 gram arasında pişirilmiş et kullanılmasını önermektedir. Bu sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli bir noktadır. İşte tam olarak bu husus söz konusu olduğu zaman çoğu beslenme uzmanı hindi eti önermektedir. Hindi eti, bütün, önceden paketlenmiş dilimler, göğüs, uyluk, kıyma, pirzola ve bonfile gibi çeşitli biçimlerde satışa sunulmaktadır. Protein açısından oldukça zengin olan bu gıda kaynağı, sağlığımız açısından da çok faydalıdır.

Hindi etinin lezzeti nasıldır?

Hindinin bacaklarında, uyluklarında ve kanat kısmında bulunan koyu eti sulu ve lezzetlidir. Hindi eti pişirildiği her türlü çeşninin lezzetini de içerisine alarak sizlere farklı birçok lezzet alternatifini sunar. Diyet yapanlar genellikle göğüs etinin lezzetsiz olduğundan yakınır ama hindinin göğüs etini çeşitli sos ve baharatlarla marine ettiğiniz zaman harika bir lezzete ulaşabilirsiniz.

 

Hindinin faydaları nelerdir?

Hindi eti dünya çapında birçok beslenme uzmanına göre sayısız fayda içermektedir. Yağlı olmamasından ötürü diyetlerde de gönül rahatlığı ile tüketilebilen hindi eti protein açısından zengin olması sebebiyle sporculara ve gelişme çağındaki çocuklara da önerilmektedir. Peki hindi etinin başlıca faydaları nelerdir?

  • Hindi eti zengin bir protein kaynağıdır.
  • Hindi eti derisiz tüketildiği zaman yağsızdır. Bununla beraber bu et türü kırmızı etten de daha az yağlıdır.
  • Tipik bir hindi, yüzde 70 beyaz et ve yüzde 30 koyu et içerir. Koyu et kısmı lezzet açısından önerilmektedir.
  • Hindi eti, demir, çinko, potasyum ve fosfor kaynağıdır.
  • Aynı zamanda vücudun enerji üretimi için gerekli olan B6 vitamini ve niasin kaynağıdır.
  • Düzenli hindi eti tüketimi, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
  • Hindi, insülin seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olabilir.
  • Hindi eti, serotonin üreten ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynayan amino asitlerden triptofanı içermektedir. Bu da psikolojik açıdan sorunlar yaşayan kişilere faydalı gelmektedir.
  • Hindi etinde tiroid hormon metabolizması için gerekli olan selenyum vardır. Aynı zamanda bağışıklığı artırır ve bir antioksidan görevi görür.

 

Uygun fiyatlı

Hindi eti, diğer protein alternatiflerine göre çok daha düşük bir fiyata sahiptir. Bu da tüketicilere “sıradan” yiyeceklerden farklı alternatiflere bütçeyi zorlamadan ulaşma imkanı sunar. Kırmızı etten çok daha ucuz olan hindi etine hemen hemen birçok insan rahatlıkla ulaşabilmektedir.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.