Hindiye Neden “Turkey” Denir? - Tam Protein

Hindiye Neden “Turkey” Denir?

Hindiye Neden “Turkey” Denir?

Turkey kelimesinin kökeni yaklaşık 600 yıl öncesine dayanıyor. Bir dönem oldukça büyük sıkıntılar yaşan İngilizler, yiyeceklerini ortadoğudan temin etmektedirler. 1453 yılında İstanbul’un fethi ile birlikte coğrafi yolları elinde bulunduran Türkler, Avrupa’ya birçok ürün ihraç etmektedirler. Bu ürünlerden bir tanesi de hindidir. Türklerden gelen hindiler ilk etapta “Turkey Cock” yanı “Türk horozu” olarak adlandırılmışlardır. Ancak daha sonra ikinci kelime atılmış ve hindiye Turkey denmeye başlanmıştır.

Amerika’da da hindiye “Turkey” adı verilmesi bu hikayeye benzerdir. Amerika’nın keşfinden sonra buraya göç eden İngilizler, gördükleri hayvana “Turkey” adını vermişlerdir. Amerika’daki bu hindi türü daha farklı olsa da, lezzeti aynı olduğundan İngilizler “Turkey” demekte bir sakınca görmemişlerdir. Etimoloji Uzmanı Mark Forsyth, Türk tüccarların Madagaskar’dan satın aldıkları hindileri İngiltere’ye keza İspanyollar da Amerika’dan getirdikleri hindileri Avrupa’ya getirince bu iki tür de birbirinin aynısı olarak kabul edilmişti. Bu nedenle de İngilizler gördükleri her hindi benzeri hayvana “Turkey” demeye başlamışlardır.

 

Sadece İngilizler mi?

Peki bu konuda İngilizleri suçlayabilir miyiz? Yoksa bu tür isimleri yapan başka ülkeler de mevcut mu? Bu sorunun cevabını evet olarak vermek durumundayız. Tıpkı İngilizler gibi bizler de hindi ismini verirken coğrafi isimleri kullanmış durumdayız. Hindinin Hindistan’a özgü olduğunu düşünen Türk tüccarlar bu hayvana hindi ismini vermişlerdir. Durum sadece Türkler ve İngilizlerle de sınırlı değildir. Birçok ülkede de bu coğrafi adlandırmaları görmekteyiz. Fransızlar da tıpkı Türkler gibi hindiye “poulet d’Inde” yani “Hindistan Tavuğu” adı verilmiştir. Flemenkçede de aynı durum mevcuttur. Onlar da hindiye “Kerala Tavuğu” adını vermişlerdir. Kerala Hollandalıların ticaret yaptığı Hindistan’ın bir bölgesinin ismiydi. Bu isim kargaşasının en büyük sebebi, Amerika kıtası keşfedildiği zaman, birçok kişi tarafından Hindistan zannedilmesiydi.

Avrupalıların sömürgeci bir toplum olması nedeniyle “hindi” meselesi her geçen gün daha da karışmıştır. Malezyalılar hindiye ‘ayam blander’ yani “Hollanda Tavuğu” derken, Kamboçyalılar da ‘moan barang’ yani “Fransız Tavuğu” demektedir. Bu da hayvanın nereden geldiğine bağlı olarak sürekli bir biçimde isim değiştirdiğini bizlere göstermektedir.

İşin en ilginç yanı, Hintlerin de hindiye coğrafi isim vermeleridir. Dünyanın geri kalanı hindiyi Hindistan’dan geliyor zannederken onlar da hindinin Peru’dan geldiğini düşünmekteydiler ve bu nedenle hindiyi “piru” ya da “peru” olarak adlandırdılar.

İşte hindiye “Turkey” denilmesinin garip ve eğlenceli hikayesi. Herhalde dünya üzerinde ismi bu kadar değişen ve ülkelere uyum sağlayan başka bir hayvan daha yoktur 🙂

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.