Antibiyotik Yok Hormon Yok - Tam Protein

Antibiyotik Yok Hormon Yok

Antibiyotik Yok Hormon Yok

Müşterilerimizin yiyeceklerinde ne istediklerini ve istemediklerini dinliyoruz. Hindilerin büyümesini teşvik eden antibiyotikler olmadan yetiştirerek, insanların ailelerini beslemek konusunda kendilerini daha iyi hissedecekleri bir fiyata sağlıklı ürünler sunabileceğimize inanıyoruz.

AB yasaları ve yönetmelikleri, hindi yetiştirirken hormon kullanılmasını yasaklıyor. Yasalar ve yönetmelikleri göre bazı antibiyotik türleri tedavi amaçlı kullanılabilir. Fakat hindiler işlenmeden önce bu antibiyotiklerin kesilmesi gerekir. Bunun yanı sıra hindilerin metabolik yapılarına göre diğer kümes hayvanlarına kıyasla hastalığa yakalanma riski daha düşüktür.

Kümes hayvanlarını yetiştiren entegre tesisler, ilk süreçten son sürece kadar özenli ve detaylı olarak denetlenir. Denetimlerin tamamı ilgili yasa, yönetmelik ve sektörün en iyi uygulamaları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.

Hindi ve etlik piliç üretiminde ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hayvanlarda antibiyotik kullanımını denetlemektedir. “Kalıntı İzleme Programı” olarak adlandırılan bu süreç, yetiştirilen hayvanlarda antibiyotik kalıntılarının izini sürerek en sağlıklı ürünü sunmayı amaçlar. Hindi yetiştirmeye yönelik AB yönetmeliği de antibiyotik kullanımı olduğu durumlarda hindilerde kalıntı kalmaması gerektiğini belirtir.

İnsan Sağlığını Düşünen Hindi Yetiştirme Yöntemleri
Hindi yetiştirme sürecinde hem insanların hem hayvanların sağlığını düşünüyoruz. Bu amaçla hindi yetiştirirken kullanılan tüm büyüme hormonlarını yetiştirme sürecimizden çıkardık. Antibiyotikler, sadece gerekli durumlarda hindilerde ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Yönetmeliklere Uygun Antibiyotik Kullanımı

Hindi ve kümes hayvanları yetiştirilirken, besinlerin içerisine hiçbir şekilde antibiyotik eklenmez. Sadece gerekli durumlarda hayvanlarda ortaya çıkan hastalıkları tedavi etmek amacıyla antibiyotik kullanılır. Bu gibi durumlarda ise kullanım oranları ve sıklığı, AB tarafından belirlenen besicilik kurallarına uygun olarak belirlenir. Diğer tüm durumlarda kümes hayvanı yetiştirilirken antibiyotik kullanılmaz.
Yönetmeliklere uygun olarak tedavi amaçlı antibiyotik kullanılması durumunda, izleyen süreçler insan sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde düzenlenir. Bekleme süresi olarak da bilinen arınma süresi tamamlanana kadar kümes hayvanları üretim zincirine dahil edilmez. Öncelikle hayvanın bünyesinde bulunan tüm antibiyotiğin atılması sağlanır. Bu şekilde tüketicilere ulaştırılan ürünlerin antibiyotikten tamamen arınması sağlanır.

Hormonsuz Büyüyen Hindi ve Kümes Hayvanları

Yetiştirilen hindiler ve diğer kümes hayvanları, veteriner ve çiftçilerin kontrolünde büyüme hormonu olmadan büyür. Genellikle tam donanıma sahip teknolojik kümesler içerisinde hindiler 4 ila 6 ay içerisinde doğal gelişimini tamamlar. Özel kümesler, hindilerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gerekli her türlü besini ihtiyaçlarına göre sağlar.

 

 

 

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.