Gezen Kümes Hayvanları ile Çiftlik Hayvanları - Tam Protein

Gezen Kümes Hayvanları ile Çiftlik Hayvanları

Gezen Kümes Hayvanları ile Çiftlik Hayvanları

Gezen kümes hayvanları ile çiftlik hayvanları arasında bir fark olmasa da beslenme şekillerinden ve sağlık bakımından farklılıkları bulunabilmektedir. Çiftlik hayvanları hayatlarını kümeslerinde geçirirken, bu sayede kuş gribi gibi hastalıklardan korunabilmektedir. Zira yabani kuşlarla  temas etmeleri olanaksızdır. Gezen hayvanların tümü diğer yabani hayvanlarla temas edebilmekte ve bu sebeple kuş gribi gibi hastalıklara yakalanabilmektedirler.

Şimdi size hindilerden bahsedeceğiz. Çiftlik hindilerinde erkek hayvanlar 6 dişiler 4 ayda kesime hazır hale gelmektedirler. Bunda yeterli beslenmelerinin büyük payı vardır.Ayrıca biyogüvenlik önlemleri sayesinde herhangi bir hastalığa yakalanmadan yetişmektedirler. Gezen hindilerin de besin değerleri aynı olsa da bazı problemler de söz konusudur. Gezen hindiler eşelenerek açık alanda yemlerini yemektedirler. Bu sebeple açık alan olmasından dolayı ne yedikleri tam olarak kontrol edilememektedir. Açık alana çıkarıldıklarından yabani hayvanlarla etkileşime girmeleri mümkün olur ve bir takım sağlık problemleri yaşayabilirler. Gezen hindiler bir takım haşeratları da yiyebiliyorlar. Bu sebeple bu hayvanların bünyesinde rahatsızlığa dönüşmeyecek sorunlar insanlar için tehlikeli olabilir.

 

KAS DOKUSU DA ÖNEMLİ

Bir başka önemli konu da hayvanların kas dokusudur. Gezen hindilerin, çiftlik hindilerine nazaran etleri daha serttir. Bunun sebebi de gezmeleridir. Gezen hindilerin kas sistemleri daha güçlüdür. Bu nedenle çiftlik hayvanlarının gezmesine çok fazla müsaade edilmez. Çiftlik hindilerinin çok fazla gezmemesi etlerinin de daha yumuşak olmasını sağlamaktadır. Gezen hindilerin eti oldukça sert olduğundan sadece haşlaması yapılabilmektedir. Bu işlem de son derece uzun sürmektedir.

Sonuç olarak her iki hindinin de yenmesinde her ne kadar sakınca olmasa da, dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hindi yetiştirciliğinde en önemli husus hiç şüphesiz doğru beslenmeden geçmektedir.  Doğru beslenen hindiler hem insan sağlığını tehdit etmezler hem de etleri çok daha lezzetli olur.

 

 

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.